Coraz trudniej znaleźć stronę internetową pozbawioną certyfikatu SSL. W tym artykule informujemy: co to jest certyfikat SSL, dlaczego warto go wdrożyć nawet na prostej stronie oraz ile to kosztuje.

Najpierw trochę nomenklatury. Sam termin „SSL” oznacza protokół sieciowy umożliwiający szyfrowanie danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem, stworzony bardzo dawno, bo… w 1994 roku. Kontynuacją starego protokołu SSL jest protokół TLS. I choć TLS jest już od dawna standardem, to nazwa „SSL” nadal króluje w powszechnym użytku, będąc niejako synonimem TLS-u. Dlatego niepokonaną nazwę „SSL” będziemy stosować także w tym artykule, mając na myśli TLS.

Certyfikat SSL to certyfikat bezpieczeństwa, który służy do:

  • szyfrowania danych – chodzi o szyfrowanie danych przesyłanych między użytkownikiem i serwerem (np. danych osobowych), co uniemożliwia ich przechwycenie w trakcie połączenia;
  • potwierdzania wiarygodności – certyfikat SSL klasy DV potwierdza wiarygodność domeny; bardziej zaawansowane certyfikaty potwierdzają też wiarygodność abonenta domeny.

Obecność certyfikatu SSL na stronie WWW sygnalizują przeglądarki, ale mogą to robić na różne sposoby – zazwyczaj w pasku adresu pokazywana jest ikona kłódki. Ponadto adres prawidłowo zabezpieczonej strony powinien zaczynać się przedrostkiem https:// zamiast http://.

Dlaczego warto wdrożyć certyfikat SSL nawet na prostej stronie?

Uważamy, że certyfikat SSL powinien być wdrożony dla każdej strony, nawet prostej. Mamy na to kilka mocnych argumentów: certyfikat SSL pozwala uniknąć komunikatów przeglądarek nt. problemów z bezpieczeństwem strony, zapewnia poufność danych przesyłanych między internautą a serwerem, zwiększa wiarygodność strony.

Istnieją też hipotezy, że certyfikat SSL może wpływać pozytywnie na pozycję strony w wyszukiwarce Google (lub inaczej: brak certyfikatu SSL może wpływać negatywnie na pozycję strony).

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Ceny certyfikatów SSL są różne i zależą od rodzaju certyfikatu. Najdroższe certyfikaty SSL są wybierane przez instytucje, które nie mogą godzić się na jakiekolwiek kompromisy, np. banki. Najtańsze lub bezpłatne certyfikaty SSL są wybierane przez właścicieli prostych stron.

Każda strona wykonana przez Stronomat jest instalowana na serwerze z bezpłatnym certyfikatem Let’s Encrypt.