CMS – pod tym skrótem kryje się wynalazek, który ułatwia życie twórcom i właścicielom stron. W tym artykule informujemy: co to jest CMS, do czego służy CMS, jakie są rodzaje CMS i który CMS polecamy.

CMS (skrót od Content Management System) to system zarządzania treścią. Być może zapytasz: ale jaką treścią? Nośniki treści mogą być różne. Przykładem niech będą ekrany reklamowe, które widzimy w galeriach handlowych, restauracjach, metrze czy autobusach. O tym, co jest na nich pokazywane, decydują specjaliści korzystający właśnie z CMS.

My jednak zajmujemy się tworzeniem stron internetowych, a nie ekranami reklamowymi, dlatego w tym artykule będziemy używać słowa CMS mając na myśli system zarządzania treścią dla stron WWW.

Do czego służy CMS?

CMS występuje zazwyczaj w formie aplikacji online, do której logujemy się korzystając z przeglądarki.

Podstawową funkcją CMS jest zarządzanie treściami serwisu, np. tworzenie, edytowanie, usuwanie wpisów, przypisywanie ich do kategorii. Ponadto typowy CMS oferuje szereg innych możliwości, np. zarządzanie użytkownikami, automatyzowanie różnych czynności, doinstalowywanie wtyczek (pluginów) rozszerzających CMS o kolejne funkcje.

Co istotne, dzięki CMS możliwe jest tworzenie i prowadzenie stron WWW bez konieczności edytowania kodu źródłowego (mimo to czasem trzeba dopisać własny kod lub zmodyfikować istniejący, by osiągnąć zamierzony efekt, którego nie przewidziano w ustawieniach).

Rodzaje CMS dla stron

CMS, pod względem przeznaczenia, może być uniwersalny (np. WordPress, Joomla, Drupal – dla różnych rodzajów stron) lub specjalistyczny (np. PrestaShop – dla sklepów internetowych).

Pomimo szerokiej oferty CMS-ów, zarówno bezpłatnych jak i płatnych, tworzone są również systemy „szyte na miarę” dla konkretnego projektu, choć raczej nie są to projekty niskobudżetowe.

Który CMS polecamy?

W Stronomacie tworzymy strony oparte na systemie WordPress. Jest to bezpłatny, najpopularniejszy na świecie CMS przeznaczony do tworzenia i prowadzenia stron – od prostych wizytówek po rozbudowane portale. Siłą WordPressa jest gigantyczna, międzynarodowa społeczność ekspertów i pasjonatów, a co za tym idzie – ogromny wybór motywów i wtyczek.

Na tej podstawie uważamy, że WordPress jest najbardziej ekonomicznym, dojrzałym i funkcjonalnym systemem dla stron WWW.