Aby strona była dostępna dla internautów, musi znajdować się na serwerze podłączonym do internetu. Z pomocą przychodzi hosting. W tym artykule informujemy: co to jest hosting, od czego zależy koszt hostingu oraz jak utrzymujemy strony naszych klientów.

Hosting to usługa, w ramach której można korzystać z wydzielonej powierzchni na jakimś serwerze lub nawet z całego serwera.

Oczywiście użytkownik hostingu nie odwiedza serwerowni – zamiast tego, łączy się z serwerem zdalnie, np. korzystając z programów obsługujących protokół sFTP. Po uzyskaniu połączenia może umieścić na serwerze pliki, które mają być dostępne w internecie.

Od czego zależy koszt hostingu?

Koszt hostingu zależy od wielu czynników, zwłaszcza od rodzaju serwera (np. serwer współdzielony, serwer dedykowany), parametrów serwera (np. maksymalnej powierzchni dyskowej do wykorzystania), usług dodatkowych (np. certyfikat SSL). Ceny podstawowych hostingów dla prostych stron WWW zaczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie.

Zalecamy jednak, by uważać na oferty typu „hosting za złotówkę”, w których przedłużenie usługi na kolejny rok kosztuje już kilkaset złotych. Oczywiście płacenie kilkuset złotych rocznie za hosting nie jest czymś złym, jeśli wybrana usługa jest tego warta. Chodzi o to, by nie być zaskoczonym wysokością faktury za hosting po zakończeniu promocji.

Hosting w Stronomacie

Każda strona wykonana przez Stronomat jest instalowana na serwerze firmy hostingowej wybranej przez nas na podstawie obiektywnych kryteriów. Ponadto sami zajmujemy się utrzymywaniem takiego serwera, by był on całkowicie niewidoczny i bezobsługowy dla Klienta.

W pakiecie z hostingiem zapewniamy też opiekę techniczną nad stroną – bieżące aktualizowanie systemu WordPress, motywów i wtyczek oraz regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa strony na wypadek, gdyby z serwerem lub stroną stało się coś złego.

Podsumowując, klienci Stronomatu nie muszą szukać hostingu, zajmować się konfiguracją serwera, pilnować daty ważności hostingu czy tracić czasu na sprawy techniczne – otrzymują po prostu działającą stronę.